Pealeht
Minu BMW
Üldist
Multimeedia
Esituled

Minu Mazda
Võimendid
Teooria

 
  BMW

12 Apr 2009

Angel eyes

"Angel eyes" ehk rõngastuled on popid olnud aastaid. Kui alguses oli suvalisele autole rõngastulede paigaldamiseks ainus viis need ise ribikardinate keeramiseks mõeldud pulkadest painutada, siis tänapäeval pakutakse paljudele autodele juba valmistoodanguna angel eyes tulesid. Näiteks Opel Vectrale pakutavad tuled:

Lisaks sellele pakutakse veel valmistoodanguna rõngakujulisi külmkatoodlampe (CCFL), mida saab ise tuledesse paigaldada:

See, millistele autodele rõngastuled sobivad, on iga autoomaniku enda otsustada, kuid minu meelest on e39 kerega BMW-dele rõngastuled lausa loodud. Seda isegi sõna otseses mõttes, sest e39 oligi esimene auto, millele mudeliuuenduse käigus 2001a sellised tuled külge pandi. Kuigi minu masin on vanem, kui 2001a, leidsin ikkagi, et rõngastuled sobivad ka minu autole. e39 kerega BMW-dele on valikus põhimõtteliselt kahte sorti rõngastuledega esitulesid: Hella (originaal) ja Depo ("vuhvel") toodang. Kogenematule silmale võivad need tuled samasugused tunduda, kuid lähemal vaatlemisel on neil vahe sees. Alltoodud piltidel on esimene Hella ja teine Depo toodang:

Mõned välised erinevused:

  • Depo tuledel on suunatuli allosas, Hella omadel keskel.
  • Depo tuledel on reflektoreid ümbritsev must plastosa kandiliste servadega, Hella omadel aga ümar.
  • Erinevused on ka reflektorite kujus - nt Depo tuledel on pooltulede luubi ümbrus sakiline, Hella omadel sile.
  • Hella tuledel põlevad parktuled ühtlase rõngana, Depo tuledel on näha kuut täppi.
Need on vaid välised erinevused. Lisaks on vahe sees ka tulede koostekvaliteedis ja valgustugevusel Hella kasuks. Nagu arvata võib, on tuledel ka hinnavahe - Depo tulede kasuks. Mina otsustasin valida igatahes Hella toodangu. Vanema tüübi tulede (ilma rõngasteta, kuni 2001a) asemele sobivad uue tübi tuled üsna lihtsalt - kinnitustest sobisid minu mäletamist mööda kolm tükki neljast ning neist piisas, et tuli fikseerida (parandage kui mu mälu petab). Pistikutest sobisid kõik peale suunatulede ja parktulede pistikute (seda eeldusel, et mõlemad tuled on Xenonid. Tavalist tuld Xenoniga asendades võ vastupidi VÕIVAD olla mõned suuremad erinevused). Selleks on müügil spetsiaalsed üleminekud:

Veidi odavamalt saab hakkama, kui tellida originaalosana uued pistikud ja klemmid ning need juhtmete otsa joota.

 

Valged suunatuled

Hella tulesid oli saada kahes variandis - kollase ja valge suunatulega. Valge suunatulega variandil on reflektor ja klaas valge, kollane valgus saavutatakse kollase pirniga. Kuna kollane pirn kumas mõnevõrra läbi, siis mina asendasin need hõbedase kupliga Philips SilverVision pirnidega, mis põlevad ikkagi kollaselt. Tulemus/vahe on selline: (ei ole Photoshop)

 

Parktuled

Hella rõngastuledel on ka üks häda - nimelt valgustab kummagi tule mõlemat rõngast üks hõõgniidiga 10W pirn, mille valgus tundub Xenon tulede kõrval tüütult kollakas. Selle vastu aitaks nende vahetamine ülalmainitud külmkatoodrõngaste (CCFL) vastu, kuid selleks tuleks terve tuli lahti lammutada ning ilmselt Hiinas toodetud külmkatoodlambid ja nende toiteplokid ei ärata meie kliimas erilist usaldust töökindluse suhtes. Mina leidsin omale sobiva lahenduse LED parktulepirnide näol. Need sobivad üks-ühele* originaalpirnide asemele, tuli jääb muutmata ning vajadusel (kui sinakam valgus ei tundu enam mõistlik või LED pirnid osutuvad ebatöökindlaks) saab originaalpirnid väikese ajakuluga tagasi panna ilma, et mingeid jälgi jääks. Enda parktulepirnid tellisin ma raha säästmise mõttes Ebay-st. Mõned pildid:

Võrdlus originaalpirni (vasakul) ja LED pirni (paremal) vahel.

* "Üks ühele" on nagu 'bolt on' asjade puhul ikka. Seekord tuli LED pirni pistikut pisut töödelda, et ta pessa mahuks:

Lõpetuseks võib öelda, et LED pirnide valgustugevus ja -ühtlus on sarnane originaalpirnidele. Valgus ei ole intensiivsem, nagu loota võib, vaid lihtsalt sinakama tooniga, mis sobib Xenon tuledega paremini kokku. Pardakompuutris nad veakoode ei tekita. Vastupidavuse kohta ma ei oska muud öelda, kui seda, et minu omad on paar kuud meie kliimas vastu pidanud. Kuna need LED pirnid on suhteliselt kallid, siis põhimõtteliselt saaks selliseid ka ise teha võimsaid valgusdioode kasutades, kuid kuna rõngaste ühtlase valgustatuse huvides on dioodi asukoht väga kriitiline, siis pidasin ise aretamisest otstarbekamaks tellida kohe valmistoode.

 

Küsimused - Probleemid: black.salupa@mail.ee